Библиотека Гимназије Патријарх Павле представља центар културног живота школе. Поред позајмљивања књига, у њој се ученици упућују на секундарну литературу приликом израде реферата и матурских радова. Омогућен им је додатни рад на пољу историје и теорије књижевности под асистенцијом Тање Гајић. У библиотеци се ученици информишу о дешавањима у школи, јер је библиотека Гимназије замишљена и као инфо-центар који служи ученицима у пропагирању ваннаставног рада из различитих области знања.
Библиотекар такође прати атрактивна и примерена дешавања у граду и о њима обавештава.
Такође прати и, превасходно књижевне, конкурсе тако да су ђаци и са те стране перманентно поткрепљивани информацијама.
Библиотекар води Новинарску секцију, Библиотечку и PR секцију и Радионицу креативног писања. Освежава и обогаћује књижевни фонд.
Омогућава одржавање часова у библиотеци и осмишљава иновације у настави у сарадњи са предметним наставницима. Организује разнолика дешавања у оквиру библиотеке те и на тај начин настоји да ђаке привуче правим вредностима. Тако је библиотека Гимназије угостила чланове удружења Сакурабама, љубитеља јапанске уметности и поп културе, који су говорили о Мангама.
У библиотеци се организују књижевни сусрети. Организована је и трибина посвећена невербалној комуникацији – говору тела у сарадњи са проф. психологије Симонидом Вукобрат. Уприличено је предавање посвећено финансијској писмености у сарадњи са Библиотеком града Београда. Преко организације Ајзак, у библиотеци је одржан шестонедељни почетни бесплатни курс италијанског језика који су водили студенти са Филолошког факултета. Организовано је вече посвећено болестима зависности и важности психоанализе у лечењу, а говорио је др Светислав Митровић из Завода за ментално здравље у Пауновој улици. Предавање о астробиологији одржао је Горан Павичић из Астрономског друштва „Руђер Бошковић“. Гост библиотеке био је и проф. Петар Јевремовић који је говорио о Фројду и психоанализи…
Догађаји и гостовања организују се стално током школске године, а већина управо на предлоге ученика. Сваки догађај се бележи камером те библиотека има колекцију видео записа на CD-овима.
У библиотеци ученици имају приступ Интернету.
Библиотека поседује пројектор и видео-бим тако да се ђацима неретко пуштају филмове као вид ваннаставног садржаја, али и филмови који су везани за тренутни наставни програм.
У овом простору организују се састанци Дебатног клуба, Мултимедијалне радионице и Шаховске секције.
Библиотека поседује читаоницу коју и ђаци и запослени користе, као и шах који радо играју током пауза и у међусмени.
Гимназија Патријарх Павле је окренута модерним токовима када је о библиотекарству реч, па је своју библиотеку конципирала тако да она буде центар ваннаставног садржаја и место где ученици на опуштен, жив, а осмишљен начин проводе своје време и откривају своје таленте.
У библиотеци Гимназије ,,Патријарх Павле“ организовано је обележавање Европског дана језика. У једној смени ученици су, након излагања библиотекара о заминљивостима у вези са светским и европским језици, као и након дискусије о важности и значају учења страних језика, говорили о пријатељству и срећи на страним језицима које уче у школи (руски, немачки, француски). Један ученик је изразио жељу да говори и на италијанском језику који је самостално савладао. Ученици који су учествовали су: Емилија Перица 3/3 говорила на немачком језику; Василие Шегрт 3/6 говорио на француском и италијанском језику; Тодор Шолајић 3/5, Даница Миленковић 1/5 и Теодора Влаховић 1/5 говорили су на руском језику, Ђорђе Јоксимовић 1/5, Илија Митровић 1/5, Петар Гагић 1/5 говорили су на енглеском језику.
У другој смени ученици су, како на страним, тако и на матерњем, српском језику, говорили поезију и прозу коју су самостално одабрали за ову прилику. Ученике је на гитари пратила наша Сара Јоцић, а текстове су говорили: Тамара Самарџић 4/8, Кристина Весић 2/6, Јелена Поповић 2/6, Марија Стојановић 4/2, Тијана Благојевић 2/8, Софија Марковић 2/2 на српском језику; Јана Симоновић 2/1, Марија Миликић 2/4, Лена Илић 2/4 и Тимофеј Липатов 2/8 на руском језику; Немаља Милосављевић 2/6 и Анђела Крстић 2/6 на француском језику; Лазић Никола 4/3 и Уна Јандрић 2/4 на немачком језику; Боривоје Ђуровић 4/1 на енглеском језику. Часу је присуствовала и проф. српског језика Слађана Матовић.
Ученицима се оваква активност веома допала, били су расположени за сарадњу и поновни сусрет истим и сличним поводом.
професорка Весна Дрмоњић
професорка Невена Ђуран